Archive for: ‘октомври 2020’

РЕЗУЛТАТИ ОТ ХХХVIII ФОЛКЛОРЕН УЧЕНИЧЕСКИ ФЕСТИВАЛ „РОДИЛО СЕ, ПРЕРОДИЛО” – ЯМБОЛ, 2020

19.10.2020 Posted by Зора

ХХХVIII ФОЛКЛОРЕН УЧЕНИЧЕСКИ ФЕСТИВАЛ „РОДИЛО СЕ, ПРЕРОДИЛО” – ЯМБОЛ, 2020

Непрекъснато променящата се епидемиологична обстановка наложи фестивалът да се реализира в онлайн формат.
Фестивалът се организира от НЧ „Зора-1945” с подкрепата на Министерство на културата и Община Ямбол.
Целта на фестивала е популяризирането на обредния, песенния, инструменталния и танцовия фолклор на България и приобщаването на младото поколение към ценностите на българските традиции.
Участниците се изявиха в четири възрастови групи в следните конкурси:
– „Моят любим фолклорен празник” – за рисунки и за изработване на сувенири и украса, характерни за фолклорните празници на българина;
– Конкурс за изпълнение на българска народна песен;
– Конкурс за изпълнение на народен инструмент (гайда, кавал, гъдулка, тамбура);
– Конкурс за изпълнение на народни танци.
Експонатите в конкурсите за рисунка и сувенири и видео-изпълненията на участниците се оцениха на 17.10.2020 г. от жури, включващо специалисти в областта на фолклорното изкуство и художници.
Всички, участвали в конкурсите, получават грамота. Класираните на първо, второ и трето място във всички конкурси получават дипломи и награди.
В конкурсите за рисунки, сувенири и украса взеха участие над 150 деца.
В конкурсите за изпълнение на песен, народен инструмент и танц се представиха 54 участника – общо над 170 ученика.
А ето и протоколът с имената на отличилите се:

П Р О Т О К О Л

Днес, 17 октомври 2020 г. се оцениха участниците в I и II етап от Националния фолклорен ученически фестивал „Родило се, преродило”, Ямбол – 2020 .
Комисия на конкурсите за рисунка, сувенири и украса в състав:
Председател – Стойка Цингова
Членове: Боряна Чапърова и Дарина Сивкова, направи следното класиране:
Категория рисунки
първа възрастова група:
I награда – Наталия Иванова Петрова, 5 г.,
ДГ „Червената шапчица“, гр. „Лъвчета“
I награда – Йоана Димитрова Митева, 6 г.
ДГ „Валентина“, гр. „Барабанче“
II награда – Роксана Атанасова Василева, 6 г.
ДГ „Пролет“, IV „а“ група
II награда – Лидия Николаева Войнска, 5 г.
ДГ „Радост“
III награда – Петър Петров Русев, 6 г.
Ателие по рисуване при НЧ „Зора-194
III награда –Радостин Петров Стоянов, 6 г.
ДГ „Валентина“, гр. „Барабанче“
Поощрителна награда:
Донка Исусова Николова, 5 г.
ДГ „Пролет“
втора възрастова група:
I награда – Георги Веселинов Атанасов, 10 г.
Ателие по рисуване при НЧ „Зора-1945“
II награда – Иван Георгиев Василев, 10 г.
с. Джинот
III награда – Георги Деянов Ташев, 7 г., Ямбол

Поощрителна награда:
Катерина Живкова Димитрова, 7 г., Ямбол
Дорча Йорданова Михалева, 10 г.,
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Стралджа
трета възрастова група:
I награда – Веселина Божидарова Тенева, 12 г.
ОУ „Христо Смирненски“ – Ямбол
II награда – Дида Станкова Михалева, 12 г.
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Стралджа
III награда – Елена Янкова, 12 г.
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Стралджа

Категория приложно творчество
Първа възрастова група:
I награда – Емануела Лилянова Димитрова,
ДГ „Пролет“, 3 „б“ група, „Слънце“
II награда – Калоян Валентинов Великов, 6 г.
ДГ „Червената шапчица“, гр. „Теменужки“
III награда – 2 „в“ група „Звездички“,
ДГ „Пролет“
III награда – Йоана Симеонова Стефанова, 4 г.
ДГ „Пролет“
Категория обредни хлябове

I награда – Великденски обреден хляб
ДГ „Валентина“
II награда – Коледен обреден хляб
ДГ „Валентина“

Комисия за конкурсите за изпълнение на песен, инструмент и танц в състав:
Председател – Мина Димитрова
Членове: Петър Димитров и Пламен Дуков, направи следното класиране:
Категория народни песни
Първа възрастова група:
I награда – Дария Стефанова Тенева, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Гергана Христова Стефанова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
III награда – Мия Светозарова Недкова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
III награда – Катрин Калканджиева, Дея-Мария Стоева,
Никол Биволарова – Трио – ДГ „Надежда“ – Елхово
Втора възрастова група:
I награда – Ванеса Александрова Кючукова, ШНП „Зорица“
при НЧ „Зора-1945“ – Ямбол
I награда – Димана Йорданова Демирева, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
I награда – Пламена Василева Дикова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
I награда – Николай Тодоров Митев – Котел
II награда – Джулия Станиславова Спасова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Атанас Василев Василев, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Магдалена Христова Петрова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Никол Стефанова Тенева, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Никол Михалик и Дарина Христова,
Дует от ОШИ „Илия Аврамов“
при НЧ „Д. П. Сивков – 1870“ – Нова Загора
III награда – Виктория Манева Манева – ОДК – Ямбол
III награда – Димитър Иванова Димитров – ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
III награда – Ива Николова Николова – ОШИ „Илия Аврамов“
при НЧ „Д. П. Сивков – 1870“ – Нова Загора
Трета възрастова група:
I награда – Йоана Добрева Тодорова – Варна
/живее в гр. Хамър, Норвегия/

I награда – Магдалена Петрова Георгиева, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Кристиана Петрова Кирчева, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – Марк Боян Константинов
НУФИ „Филип Кутев“ – Котел
III награда – Мирослав Мирославов Тодоров, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
III награда – Росица Аладжова – ОДК – Ямбол
III награда – Любена Чавдарова Йорданова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
Четвърта възрастова група:
I награда – Ивелина Димитрова Димитрова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
II награда – не се присъжда.
III награда – Йоанна Петкова Иванова, ШПНП „Славейче“
при НЧ „Христо Ботев -1897“ – Сливен
Категория народни танци
Първа възрастова група:
I награда – ДТС „Усмивчица“, НЧ „Светлина – 1929“, с. Роза

II награда – Детска коледарска група при ДГ „Пролет“ – Ямбол
III награда – „Танцуващи пламъчета“, ДГ „Пламъче“ – Ямбол
III награда – IV група „Звездица“, ДГ „Радост“ – Ямбол

Втора възрастова група:
I награда – не се присъжда.
II награда – Детско-юношески танцов колектив „Здравец“
НЧ „Слънце – 1928“, с. Гавраилово, общ. Сливен
III награда – не се присъжда.

Трета възрастова група:
I награда – ЮТС „Усмивка“, НЧ „Светлина – 1929“, с. Роза
I награда – Студио за народни танци, ОДК – Ямбол
II награда – Детско-юношески танцов колектив „Здравец“
НЧ „Слънце – 1928“, с. Гавраилово, общ. Сливен
III награда – не се присъжда.

Четвърта възрастова група:
I награда – ДТГ „Талашманлийски божурчета”
НЧ „Развитие – 1905“, Ген. Тошево, общ. Тунджа
II награда – не се присъжда.

III награда – Детско-юношески танцов колектив „Здравец“
НЧ „Слънце – 1928“, с. Гавраилово, общ. Сливен
Категория народни инструменти

Трета възрастова група:
II награда – Стефан Иванов – Ямбол

01.10.2020 Posted by Зора

ХХХVIII ФОЛКЛОРЕН УЧЕНИЧЕСКИ ФЕСТИВАЛ „РОДИЛО СЕ, ПРЕРОДИЛО” – ЯМБОЛ, 2020

Непрекъснато променящата се епидемиологична обстановка наложи фестивалът да се реализира в онлайн формат.
Фестивалът се организира от НЧ „Зора-1945” с подкрепата на Министерство на културата и Община Ямбол.
Целта на фестивала е популяризирането на обредния, песенния, инструменталния и танцовия фолклор на България и приобщаването на младото поколение към ценностите на българските традиции.
СТАТУТ
Фолклорният ученически фестивал „Родило се, преродило” – Ямбол, 2020 ще се проведе през месец октомври като участниците ще могат да се изявят в следните конкурси:
„Моят любим фолклорен празник” – за рисунки и за изработване на сувенири и украса, характерни за фолклорните празници на българина;

Конкурс за изпълнение на българска народна песен. Участниците представят солово по 2 народни песни, една от които е бавна (безмензурна) и задължително едната е тракийска.
Общото времетраене на изпълненията е 4 минути, като това на безмензурната песен не трябва да съдържа повече от два куплета. Изпълненията могат да бъдат със съпровод.
Конкурс за изпълнение на народен инструмент (гайда, кавал, гъдулка, тамбура). Участниците изпълняват солово по две мелодии, като едната е бавна (безмензурна) с характер, съответстващ на дадения инструмент. Общо времетраене на изпълнението – 4 минути.
Изискването за безмензурна песен и мелодия се отнася за трета и четвърта възрастова група.
DSC_7135 – представят се танцови състави с изпълнение до 8 минути.
ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ:
Първа – предучилищна възраст;
Втора – 7-10 годишна възраст;
Трета – 11-14 годишна възраст;
Четвърта – 15-19 годишна възраст.

ОБЩИ УСЛОВИЯ:
1. Всички участници в конкурсите за песен, инструментално изпълнение и танц трябва да бъдат облечени в народна носия.
2. Срок за подаване на експонатите за конкурсите за рисунка и изделия, свързани с фолклора на българина – 16 октомври 2020 г. на адрес:
Народно читалище „Зора-1945”
пл. „Захари Стоянов” № 2А
8600, гр. Ямбол
3. Срок за получаване на заявки и видеозаписи на изпълненията за конкурсите за музика, песен и танц – 16 октомври 2020 г. на
e-mail: rodiloseprerodilo20@mail.bg

ЖУРИ И НАГРАДИ:
Експонатите в конкурсите за рисунка и сувенири и видеоизпълненията на участниците се оценяват на 17.10.2020 г. от жури, включващо специалисти в областта на фолклорното изкуство и художници.
Всички, участвали в конкурсите, получават грамота. Класираните на първо, второ и трето място във всички конкурси получават дипломи и награди.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на 19 октомври 2020 г. на сайта на НЧ „Зора-1945”.
За допълнителна информация: 046/666 951; 0879069615; 0879069613.
ХХXVIII ФОЛКЛОРЕН УЧЕНИЧЕСКИ ФЕСТИВАЛ
“РОДИЛО СЕ, ПРЕРОДИЛО“ – ЯМБОЛ, 2020

З А Я В К А З А У Ч А С Т И Е

Участник: ……………………………………………………………………………………………………
( име, презиме, фамилия)
ЕГН : ……………………………… … Тел: …………………………………………………
E-mail: ……………………………………………………
Институция / организация: …………………………………………………………………………
Конкурс (народно пеене; инструмент или танци):
………………………………………………………………………………………………………………..
Възрастова група: ………………………………………………………………………………….
Ръководител: ………………………………………………………………………………………………
/ име, презиме, фамилия/
Тел: ……………………………………………………….
Email: ……………………………………………………..
Репертоар за участие:
1. ……………………………………………………………………………………………………………….
2. ………………………………………………………………………………………………………………

Съпровод: …………………………………………………………………………………..